Katrine er klubbens første klubbguide

Tromsø IL ønsker å prøve ut konseptet med klubbguide, i første omgang i bydelen Gyllenborg. Vi er derfor veldig glad for at TIL-mamma Katrine Eilertsen ønsker å bidra i dette viktige arbeidet.

Annonse:

Å være ny i idretten med alt det fører med seg av regler, tradisjoner og systemer, er ikke alltid like lett. For Tromsø IL er det å kunne kommunisere godt, varmt og effektivt med absolutt alle medlemmer, helt essensielt for å kunne legge til rette for trivsel og god aktivitet. Derfor ønsker vi nå å innføre ordningen med en klubbguide.

En klubbguide fungerer som et bindeledd mellom hver enkelt familie og Tromsø Idrettslag. Erfaringsmessig er språkbarrierer og forståelsen av hvordan norske idrettslag er bygd opp, et hinder for fullgod integrering og mulighet for deltakelse i trening og kamp. Tromsø IL ønsker nå å forbedre denne kommunikasjonen og forståelsen.

Les mer om konkrete arbeidsopgaver for en klubbguide nederst i saken.

-Jeg brenner for barn og ungdom

Katrine Eilertsen er idag TIL-mamma og har en sønn som spiller på TIL Gyllenborg 2011. Hun ser frem mot å være med og bidra som klubbguide i Tromsø IL. 

-Jeg har selv en aktiv idrettsbakgrunn fra fotball og håndball fra mitt hjemsted Alta. Fra egen erfaring vet jeg hvor viktig fellesskapet er og det er viktig at barn og ungdom får være en del av det. Derfor ønsker jeg også å engasjere meg i dette arbeidet.

Eilertsen peker på at fotball er en veldig stor del av et lokalmiljø og for mange er det veien inn til å få være en del av et felleskap på fritiden. Hun mener det vil være synd hvis for eksempel språkbarrier skal være et hinder for å bli helt inkludert i TIL.

-Jeg brenner for barn og ungdom. Det at alle får være med og er godt inkludert, er utrolig viktig. Det er viktig at fellesskapet drar med seg de som trenger hjelp. I tillegg liker jeg å bidra til frivilligheten. Jeg synes dette er et spennende arbeid å få være med på, sier en entusiastisk Eilertsen. 

Hun legger til at rollen som klubbguide skal være et supplement til trenere og lagledere i hverdagen. 

-Trenere og lagledere i de ulike lagene gjør en helt fantastisk jobb. De legger ned enormt mye tid og de har, som alle oss andre, et begrenset antall timer i døgnet. Jeg håper at min rolle kan fungere som et hjelpemiddel for dem.

Eilertsen har en klar oppfordring til trenere og lagledere fra samtlige lag fra TIL Gyllenborg:

-Ta kontakt med meg dersom dere har spillere og familier som trenger hjelp med praktiske ting rundt fotballen. Om det er utfrodringer som jeg ikke kan løse, for eksempel språklige barrierer, så tar jeg det opp med klubben sentralt og så skaffer de til veie det som skal til for å løse den aktuelle utfordringen. Det viktigste er at vi får vi vite om de utfordringene som er i de aktuelle lagene, sier Eilertsen.

Katrine kan kontaktes på følgende mail: [email protected]  

Håper flere vil være med

Katrine Eilertsen håper at flere ønsker å jobbe sammen med henne som klubbguide, slik at det kanskje blir et team ut av det etterhvert. 

-Det hadde vært artig å ha noen å jobbe sammen med. Alle som ønsker å bidra er velkommen til å være med. Vi kommer også etterhvert til å invitere trenere og lagledere fra lagene ved TIL Gyllenborg til et informasjonsmøte, avslutter vår nye klubbguide, Katrine Eilertsen.

Dersom noen ønsker å være med som klubbguide, kontakt gjerne TILs samfunnskontakt Tom Høgli på [email protected]

Dette gjør en klubbguide

En klubbguides oppgaver er som følger:

 1. Formidle relevant informasjon fra TIL
 • Hva koster det å være medlem i TIL? (Medlemskontingent, treningsavgift, forsikringer, andre utgifter)
 • Betaling av faktura; mulighet for å dele opp faktura, avtalegiro, forklare innholdet i fakturaen
 • Hva er dugnad? Hvorfor har vi dugnad?
 • Hjelpe medlemmer å bli registrert i «min idrett».
 • Informere om klubbavtalen med Torshov Sport, der spilleren kan kjøpe sko og utsyr til rabatert pris:
  • Fotballsko (uansett merke): 15 %
  • Treningstøy (uansett merke): 15 %
  • Treningstøy fra Select (TILs samarbeidspartner): 20-25 %
 • Informere om støtteordninger fra NAV og flyktningetjenesten.
 • Informere om muligheten for å søke støtte fra klubbens solidaritetsfond.

 2.Opprette god kontakt med trener og foreldrekontakt i det aktuelle laget

 • Presentere spiller og familien for treneren.
  • Har spilleren vært aktiv i tidligere?
  • Hvor på banen liker spilleren å spille?
 • Hva er status for spilleren sosialt sett?
  • Kjenner spilleren noen på laget fra før? Hvis ikke, fokuser på å skaffe relasjoner. Trygghet=trivsel.
 • Hvor mange ganger i uken trener de?
 • Hvor og når er treningene?
 • Har laget noen rutiner i forhold til trening? (eks. vannflaske skal være fylt før trening, oppmøte 15 min før trening osv.)
 • Hvilke turneringer skal laget være med på, hva er egenandelen der?
 • Er det behov for at aktuell spiller kan kjøre med noen andre til trening/kamp?
 • Hvilke informasjonskanaler gjelder for dette laget? (Facebook, Spond, mail…)
 • Hvilke dugnader er det rundt dette laget? Trenger familien hjelp til dugnaden (Eks salg av dopapir, lodd, kaker…)
 • Har foreldrene lyst til å ha roller i klubben? (TIL ønsker hele tiden folk som ønsker å bidra rundt de enkelte lag, men også som frivillig i klubben generelt.)

Dersom dere opplever at dette er relevant for noen spillere på deres lag, ta kontakt med Katrine EIlertsen:

[email protected]  

Foreløpig gjelder denne ordningen kun for lagene ved Gyllenborg, men vi jobber med utvidelse til våre andre bydeler etterhvert

 

Annonse fra Eliteserien: